Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile

Join the forum, it's quick and easy

Regjistrohu qe te shikosh Gjithcka Smile
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

FORUMI PEQINILIVE.NET JU URON QENDRIM TE KENDSHEM NE VAZHDIM


You are not connected. Please login or register

Furtunė nė policinė e Tiranės

Shko poshtė  Mesazh [Faqja 1 e 1]

1Furtunė nė policinė e Tiranės  Empty Furtunė nė policinė e Tiranės Mon Sep 23, 2013 8:42 pm

Network

Network
Web Master
Web Master

Furtunė nė policinė e Tiranės  Policet-rrugoreee

Komisariati i policisė sė qarkullimit rrugor nė Tiranė u shkri pas njė urdhėri tė ministrit tė Brendshėm, Saimir Tahiri. Mė shumė se 80 pėr qind e evektivėve tė kėtij komisariati u larguan nga detyra dhe do tė zėvendėsohen nga efektivė tė mbledhur nga tė gjitha komisariatet e vendit.

Ministri i Brendshem ia komunikoi kėtė urdhėr policėve tė qakurllimit gjatė njė takimi qė pati nė mesditė. Urdhėri i Tahirit bazohej nė njė raport tė Shėrbimit tė Kontrollit tė Brendshėm, qė ka kryer njė hetim lidhur me zbatimin e ligjit dhe proēedurave standarte gjatė kryerjes sė detyrės nga qarkullimi rrugor.

Nga hetimi kanė rezultuar shkelje tė rėnda dhe akte abuzive me dokumentacionin nga ana e 11 oficerėve dhe 77 policėve tė rolit bazė, tė cilėt janė pėrjashtuar nga detyra dhe janė vėnė nė dispozicion tė Drejtorisė sė qarkut Tiranė, nė pritje tė njė vendimi tė dytė pėr ta.

Nė shkeljet e konstatuara rezulton se nė 28 raste nė komision mungonin patentat, edhe pse ishin brenda afatit tė bllokimit, si dhe mangėsi nė mėnyrėn e plotėsimit tė procesverbaleve tė konstatimit tė shkeljeve.

Nė mjaft raste ishin tėrhequr dokumentet e automjeteve si mėnyrė presioni pėr tė garantuar pagesa abuzive nė kundėrshtim me Kodin Rrugor.

Pėr katėr nga oficerėt e nivelit drejtues dhe 1 oficer tė rolit zbatues materialet u dėrguan nė prokurori pėr veprat penale tė “shpėrdorimit tė detyrės” dhe “korrupsionit pasiv tė personave qė ushtrojnė funksione publike”.

Gjithashtu, ministri i Brendshėm urdhėroi anulimin e tenderit pėr shėrbimin e karoatrecėve, duke pėrdorur si motiv shkeljet proēeduriale dhe ligjore, si dhe ēmimet e larta.

Nė argumentimin e anulimit tė tenderit thuhet se, ēmimi ėshtė 4 mijė lekė mė i lartė se gjobat pėr kundravajtje administrative. Sipas bazės ligjore qė ėshtė anuluar tenderi, ai nuk duhej tė zhvillohej nga Komisariati i qarkullimit rrugor tė Tiranės, pasi nuk ka kapacitetet e duhura pėr tė realizuar kėtė proēedurė.

Tenderat analogė pėr tė njėjtin shėrbim nė qarqet e tjera janė kryer nga Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė. Gjithashtu, njė ndėr shkeljet mė flagrante ka tė bėjė me pagesėn nga buxheti i shtetit tė detyrimeve ndaj firmės.

Sfida e madhe e policisė
Sequi takon Tahirin: Keni mbėshtetjen tonė pėr reformat

Bashkimi Europian do tė japė mbėshtetje pėr luftėn ndaj krimit tė organizuar nė Shqipėri. Ambasadori i BE-sė nė Tiranė, Ettore Sequi i tha ministrit tė ri tė Brendshėm Saimir Tahiri gjatė njė takimi se ėshtė pėrpara njė sfide tepėr tė madhe.

"Ministri mė foli pėr disa reforma qė dėshiron tė vėrė nė zbatim. Janė reforma mbresėlėnėse dhe besoj se kanė pėr ta bėrė policinė me efikase. Ministria e Brendshme luan njė rol kritik pėrsa i pėrket njė sėrė prioritetesh pėr integrimin nė BE, mes tė cilave lufta kundėr krimit tė organizuar dhe korrupsionit. Ministri Tahiri ka njė sfidė shumė tė madhe pėrpara, por ai ka mbėshtetjen e Bashkimit Europian", u shpreh Sequi.

Nga ana e tij, Tahiri shprehu bindjen nė pėrmbushjen e tė gjitha detyrimeve nė kuadėr tė integrimit europian tė Shqipėrisė.

"Nė njė kohė tė shkurtėr ne jemi gati tė tregojmė punėn tonė nė luftėn kundėr krimit dhe korrupsionit. E sigurova ambasadorin pėr vendosmėrinė tonė pėr tė forcuar bashkėpunimin institucional, sidomos me Prokurorinė e Pėrgjithshme", u shpreh Tahiri.

BE do tė nisė projektin PAMEKA 4, me njė fond prej 4 milionė eurosh, ndihmė kjo pėr ndėrtimin e pikave kufitare, si dhe dy projekte binjakėzimi.

/ Top Channel

Mbrapsht nė krye  Mesazh [Faqja 1 e 1]

Similar topics

-

Drejtat e ktij Forumit:
Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi