1KS Shkumbini Empty KS Shkumbini Sun Jun 03, 2007 3:19 pm

Adresa: Bulevardi Mustafa Gjinishi, Peqin

Kampionate Kat. I: 0
Kampionate Kat. II: 1
Kupa: 0
Superkupa 0

Klubi Sportiv Shkumbini Peqin u themelua mė 1924. Ne vitin 1951 Shkumbini mori emrin Puna Peqin, ndersa nė vitin 1958 i rikthehet emri i vjeter me te cilin eshte prezent edhe sot. Trofeu i vetem vetem eshte ai i Kategorise se Dyte te cilen e ka fituar nje here. Mė 1994 KS Shkumbini per here te pare hyri ne ligen e pare te futbollit shqiptare qe sot quhet Superliga dhe qe atehere nuk ka rene me ne Kategorine e Pare. Shkumbini madje nuk ka rrezikuar asnjehere renien duke qene rregullsiht ne mesin e tabeles dhe duke arritur rezultatin me te mire ne sezonin 1997/98 ku u rendit ne vend te katert me 54 pike.

Klodi

Ēfarė paqeje nė Peqin: Shkumbini – Besa 3 - 3KS Shkumbini 20070411161959SHKUMBINI-BESAcopyASA (Albania Sport Agency) - Shkumbini e Besa prodhuan njė rezultat befasues me plot 6 gola nė fushėn sportive tė Peqinit, nga tre pėr secilin formacion nė barazimin 3-3 tė arritur nė ndeshjen e parė gjysmėfinale tė edicionit tė 55-tė tė Kupės sė Shqipėrisė.

Kapiteni i peqinasve, Roland Dervishi ēeli serinė e golave nė minutėn e 9, pėr ta dyfishuar rezultatin pesėmbėdhjeta minuta mė vonė, duke i dhėnė edhe avantazhin e parė Shkumbinit nė njė stadium tė mbėshtetur nga mė shumė se 4 mijė shikuesė tė tifozerive respektive.

Beratasi i Besės, Emiljano Veliaj me dy kryevepra tė tij, fillimisht nė minutėn e 39, dhe tė dytėn tridhjetė minuta mė pas, nė tė 69’, vendosi ekuilibrat e pėrkohshėm.

Pesė minuta para pėrfundimit tė takimit, Ēela, realizoi golin e tretė pėr vendasit nė tė 85, pėr ta ēuar rezultatin nė 3-2, pėrpara se kapiteni i Besės, Renato Arapi tė mbyllte llogaritė e takimit, kur shėnoi nė minutėn e 92 golin e barazimit.

Ndeshja e kthimit do tė zhvillohet, mė 25 prill 2007 (ora 14:30) dhe Besės sė Vasil Bicit i mjafton ēdo barazim duke nisur nga 0-0, 1-1, 2-2 ose dhe thjesht njė fitore minimale.

25 prill 2007, ora 14:30: Besa - Shkumbini

“Sulltan” Sejdini merr dhe kalanė e GjirokastrėsKS Shkumbini 20070407163802LUFTETARI-SHKUMBININga Franc Hoxha

ASA (Albania Sport Agency) - Pėrmbysje e madhe nė Gjirokastėr jo vetėm nė rezultat, por dhe nė renditjen nė klasifikim. Shkumbini i njė veterani “dhelpėr” tė bankinave shqiptare, Faruk Sejdini me fitoren 1-3 tė arritur nė fushėn e kundėrshtarit dhe rivalit tė tij direkt pėr titull, Luftėtarit tashmė e sheh vetėn me +2 pikė nė raport me formacionin modest tė Mustafa Hysit.

Edhe Luftėtari shėnoi i pari me anė tė kapitenit tė rikthyer Neritan Novi nė minutėn e 12 (gol i katėrt sezonal), Shkumbini ia doli ta pėrmbyste rezultatin qysh nė pjesėn e parė, me tė njėjtin autor Alban Byzhytin nė minutat 17 dhe 43 (lushnjari i Shkumbinit u ngjit nė kuotėn e shtatė golave). Pjesa e dytė edhe pse pati protagonist nė fushė Luftėtarin nė kėrkim tė pikėve tė ēmuara, strategjia e zgjedhur nga Sejdini, mundėsoi edhe njė gol tė tretė, por kėtė radhė nė sekondat e fundit tė takimit, me autor Roland Dervishin. Goli i dytė i tij nė kėtė sezon.

Pėrfundimisht, Shkumbini arriti fitoren e tretė nė fazėn e tretė dhe tė dytėn nė transfertė, duke lėnė pas atė humbje tė njė jave mė parė me Apoloninė (3-1).

Javėn e ardhshme, Shkumbini do tė presė nė shtėpi Kastriotin e Krujės njė tjetėr rival direkt pėr mbijetėse qė tashmė ndodhet me vetėm njė pikė mė shumė se peqinasit (26-25), ndėrsa Luftėtari qė pėsoi humbjen e tretė nė fazėn e tretė do tė udhėtojė pėr nė Fier, pėr tu pėrballur me Apoloninė e vendit tė fundit, nė njė tjetėr sfidė mbijetese pėr tė skuadrat.

Pas Ndroqit, ikėn edhe Canaj nga Shkumbini

Ka vijuar “hemorragjia” te Shkumbini i Peqinit. Pas dorėheqjes sė presidentit Ylli Ndroqi, radha i ka ardhur trajnerit Agim Canaj, pėr ta bėrė kėtė gjė, duke e lėnė skuadrėn bardhekaltėr nė njė situatė kritike, pa financa dhe pa drejtim teknik. Pas 11 javėsh nė stolin peqinas, Agim Canaj ka vendosur tė tėrhiqet, pasi u ul aty nė vendin e mirel Josės, qė u shkarkua nga Ndroqi pas javės sė 2-tė. Asokohe, Shkumbini, nėn drejtimin e Josės, barazoi 2-2 me Kastriotin, nė “Qemal Stafa” (fusha asnjanėse), nė javėn e parė, dhe humbi 2-0 me Laēin, nė transfertė, nė javėn e dytė. Pas tij erdhi Agim Canaj, qė fillimisht mori disa rezultate positive, por pati edhe luhatje, qė e larguan mjaft Shkumbinin nga buja e madhe e fillimit tė sezonit, qė do tė luftonte pėr trofe. Sipas asaj qė ka deklaruar Canaj, me rastin e dorėheqjes nga Shkumbini, vendimi ka ardhur si njė reflektim i situatės sė fundit, qė po pėrjeton kampi peqinas, pas dorėheqjes sė ish-presidentit Ylli Ndroqi, vetėm gjashtė muaj pasi kishte marrė drejtimin e skuadrės bardhekaltėr. “Ėshtė njė vendim i ndikuar nga rrethanat e fundit. Unė kam pasur njė bashkėpunim tė shkėlqyer me presidentin Ndroqi dhe sė bashku kishim bėrė njė plan ku nė Peqin do tė sillnim njė trofe brenda dy vitesh. Por duke qenė se futbolli kėtu nė Shqipėri ta bėn tė pamundur tė punosh ashtu siē duhet unė po jap dorėheqjen”, - deklaroi Canaj, i cili nėnshkroi njė kontratė 1-vjeēare me presidentin Ylli Ndroqi.
Agim Canaj u rikthye nė Peqin pas gjashtė vjetėsh, pasi e kishte drejtuar Shkumbinin nė sezonin 2004-2005, por pa e mbyllur deri nė fund atė aventurė, sepse u zėvendėsua pas javės sė 19-tė, pas njė humbje 2-0 me Tiranėn (nė Fier), duke u zėvendėsuar mė 17 janar tė vitit 2005 nga Faruk Sejdini. Ishte pikėrisht ky i fundit, ai qė arriti ta mbajė skuadrėn peqinase nė Superligė.
Shkumbini, pas 13 javėsh nė kėtė kampionat, ndodhet nė vendin e 8-tė, me 17 pikė.
Ky ishte largimi I radhės, nė “valsin” e pankinave shqiptare nė kėtė edicion, process qė nisi me shkarkimin e Mirel Josės nga Shkumbini, nė javėn e 2-tė (u zėvendėsua nga Agim Canaj), pėr t’u pasuar me Ilir Spahiun e Bylisit (u zėvendėsua nga Nikola Ilievski). Shpėtim Duro u largua nga Besa, nė javėn e 4-t (i pasuar nga Pėrparim Daiu), ndėrsa Sulejman Starova u shkarkua nė javėn e 6-tė (i zėvendėsuar nga Nevil Dede). Shkarkimit nuk i shpėtoi dhe njė trajneri i huaj, malazezi Mojash Radonjiē i Vllaznisė, qė u zėvendėsua nga Mirel Josa. Seriali i shkarkimit tė trajnėrėve vazhdoi me Pėrparim Daiun, i cili ia la vendin Gerti Haxhiut, qė drejton Besėn nga java e 11-t